W Centrum Medycznym MEDICA 360 przyjmuje okulista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Decydując się na wizytę w naszej poradni okulistycznej w Kartuzach, mogą się Państwo spodziewać m.in. badania wad wzroku, doboru okularów, a także diagnostyki schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka. Przeprowadzamy szczegółowe badania oczu, powiek, spojówek, mięśni wewnętrznych i narządu łzowego. Ponadto wykonujemy profilaktyczne badania wzroku, szczególnie polecane osobom pracującym przy komputerze lub w trudnych warunkach, takich jak niedoświetlenie czy wręcz przeciwnie – długotrwałe narażenie na sztuczne oświetlenie.
Do lekarza okulisty najczęściej zgłaszają się Pacjenci, u których występują odczuwalne nieprawidłowości, takie jak szybkie męczenie się oczu, wyraźna utrata widzenia czy pogorszenie się jakości obrazu. O wizycie u okulisty powinny pomyśleć także osoby, które często mrużą oczy oraz widzą zdecydowanie lepiej przy pochylaniu lub skręcaniu głowy – a nie patrząc na wprost. Każdy z tych objawów świadczy o rozwijającym się procesie chorobowym lub powolnym pogarszaniu się wzroku. Warto więc pojawić się na konsultacji u okulisty już przy pierwszym zauważeniu symptomów. Czas bowiem odgrywa równie istotną rolę, jak w przypadku chorób dotykających innych organów. Do okulisty może skierować także internista lub pediatra. Doświadczeni lekarze opieki rodzinnej mogą zdiagnozować problemy ze wzrokiem często niedające w pierwszym stadium większych objawów.
U naszego okulisty wyleczą lub unormują Państwo przede wszystkim wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopie, a także stany zapalne czy przewlekłe choroby gałki ocznej. Nasi specjaliści pomogą w dobraniu okularów, wykonają lub skierują na badania, przeprowadzą zabiegi laserowe oraz wdrożą leczenie farmakologiczne. Podejdą do każdego przypadku indywidualnie, a jeśli będzie taka potrzeba, to skonsultują przypadek z innymi lekarzami z naszego Centrum MEDICA 360.
Do obowiązków lekarza okulisty należy rozpoznanie oraz leczenie:
Konsultacja przed zabiegiem
Podczas konsultacji lekarz przeprowadza rozmowę i badanie. Konsultacja jest konieczna w celu zakwalifikowania na zabieg, ustalenia metody leczenia, a także ustalenia terminu zabiegu.
Konsultacje obejmują:
Plastyka powiek (blefaroplastyka) to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry powiek. Czasami trzeba usunąć również nadmiar tłuszczu oczodołowego tzw. przepukliny tłuszczowe. Zabieg przywraca zdrowy i młodzieńczy wygląd okolic oczu. Nadaje także pożądany kontur i kształt powiek.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 60-90 minut. Wykonujemy nacięcie i chirurgicznie usuwamy nadmiar skóry, ranę zamykamy drobnymi szwami.
Ptoza, to opadnięcie powieki w taki sposób, że jej brzeg zasłania pole widzenia. Najczęściej występuje po jednej stronie, tworząc asymetryczne ułożenie powiek.
Wskazania do zabiegu
Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest upośledzenie pola widzenia oraz pogorszenie wzroku. Zabieg można wykonać również ze względów estetycznych, aby uzyskać symetryczne ustawienie powiek.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg operacyjny jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 40-90 minut. Polega na chirurgicznym uniesieniu powieki górnej z dostępu przez skórę lub przez spojówkę.
ODWINIĘCIE POWIEKI
Odwinięcie powiek, czyli ektropion, polega na tym, że brzeg rzęsowy nie przylega, ale odstaje od wypukłej powierzchni gałki ocznej. Taki stan powoduje zaczerwienienie i zadrażnienie gałki ocznej oraz nieustanne łzawienie. Obnażanie spojówki powiekowej i gałkowej oraz odstawanie brzegu powieki od gałki ocznej prowadzi do przerastania nabłonka spojówki i stanów zapalnych. Mogą pojawiać się owrzodzenia rogówki, a gdy objawy trwają bardzo długo i mają charakter nawrotowy. Odwinięcie powieki jest wskazaniem do zabiegu, nawet jeżeli nie występują jeszcze inne dolegliwości.
PODWINIĘCIE POWIEKI
Podwinięcie powieki, czyli entropion, polega na odwróceniu brzegu rzęsowego powiek do worka spojówkowego. Stan ten dotyczy zazwyczaj powieki dolnej i może być jednostronny lub obustronny. Stan ten powoduje stałe drażnienie spojówki i rogówki, co może doprowadzać do powstawania jej owrzodzeń. Do głównych objawów towarzyszących należą: ból oka, łzawienie oraz przymglenie widzenia. Gdy wystąpią objawy należy niezwłocznie udać się do okulisty.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 30 - 60 minut. Polega na chirurgicznym przywróceniu prawidłowego ustawienia powieki.