Test wysiłkowy, znany również jako próba wysiłkowa, to badanie diagnostyczne pozwalające ocenić reakcję układu krążenia na stopniowo narastający wysiłek fizyczny. Jest to istotne narzędzie wykorzystywane w medycynie sportowej oraz kardiologii.
Próba wysiłkowa jest stosowana w różnych sytuacjach. Najczęstsze wskazania do jej przeprowadzenia to między innymi diagnozowanie chorób serca, ocena skuteczności leczenia, sprawdzenie tolerancji wysiłku oraz ustalenie granic wydolności u osób uprawiających sport. Test wysiłkowy może być zlecony przez lekarza w przypadku objawów takich jak bóle serca, duszność czy kołatanie serca. Próba ma na celu określenie, czy dolegliwości są związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dodatkowo, badanie jest często wykorzystywane jako element profilaktyki chorób układu krążenia. Może być także zalecane dla osób, które chcą podjąć trening na poziomie amatorskim lub zawodowym.
Przed przystąpieniem do próby wysiłkowej pacjentowi zakłada się elektrody do monitorowania pracy serca, które rejestrują rytm serca oraz elektrokardiogram. Pomiar ciśnienia krwi oraz tętna odbywa się na bieżąco podczas badania. Test wysiłkowy realizowany jest najczęściej na specjalnym urządzeniu, tj. bieżni ergometrycznej lub rowerze stacjonarnym. Wysiłek jest stopniowo zwiększany poprzez zwiększenie prędkości, nachylenia lub obciążenia, co pozwala lekarzowi ocenić reakcję organizmu pacjenta na wysiłek fizyczny.
Badanie trwa zazwyczaj od 8 do 15 minut, w zależności od wydolności osoby badanej. Zakończenie testu następuje, gdy osiągnięta zostaje maksymalna tolerancja wysiłku, wystąpią objawy niedokrwienia serca, nieprawidłowości na elektrokardiogramie lub osoba badana zażąda przerwania próby. W trakcie testu nasz kardiolog w Kartuzach monitoruje pracę serca pacjenta oraz jego samopoczucie, a także kontroluje poziom ciśnienia krwi, tętna i rytmu serca. Po zakończeniu próby wysiłkowej następuje kilkuminutowy okres obserwacji pacjenta, aby upewnić się, że wszystkie parametry wróciły do normy.